Hvad tjener en håndboldspiller? Se lønninger i Danmark og udlandet

Når man sidder der en søndag eftermiddag med snuden dybt begravet i sofaen, sportssnacks på skødet og EM-håndbold kørende på fjernsynet, er der en tanke, der uundgåeligt sniger sig ind mellem chips og mål: “Hmm… gad vide hvad sådan en håndboldspiller egentlig hiver hjem om måneden?”

For vi snakker jo ikke Premier League-lønninger eller Messi-millioner her. Men der må alligevel være noget at komme efter, når man ser Mikkel Hansen slå sin manbun fast med klister, før han smadrer endnu en bold op i krydset. Så hvad tjener en håndboldspiller egentlig?

Klister, klubskifte og kolde kontanter

Der er et styk økonomisk jungle at skovle sig igennem, når vi taler håndboldlønninger – særligt fordi der er forskel på, om du spiller i Skjern, Skive eller Skjernskabets svar på Barcelona (ja, vi kigger mod Paris og Kiel, venner).

Som udgangspunkt ligger en gennemsnitlig herrespiller i den danske liga på et årsbeløb omkring 300.000 til 500.000 kroner. Hvilket jo er hæderligt, hvis man ellers ikke bliver klasket til i weekenden eller udsat for daglig styrtregn af harpiks. Men smutter man sydpå til Tyskland eller Frankrig, så ryger barren op på et helt andet niveau – op til 14 millioner kroner i årlig løn for de helt tunge drenge i spillet. Vi taler Mikkel Hansen-pengene her. I øvrigt tog han et pænt nøk ned, da han rykkede fra PSG tilbage til Aalborg – men hans 4-5 millioner om året gjorde stadig, at han slugte næsten 25 % af klubbens samlede lønbudget. Han er lidt som håndboldens svar på en luksusvilla i Holte – fedt at have, men du mærker det på regningen.

Damerne må nøjes med lommeskilling

Okay, den er lidt grov, men faktum er: Forskellen mellem herre- og damehåndbold er til at tage og føle på. Hvor topdamehåndboldspillere i Danmark måske hiver 300.000 hjem på årsniveau, ligger flere stadig langt lavere – omkring de 100.000 kroner om året ifølge flere opgørelser. Så du kan stort set ende med at spille på landsholdet og stadig være nødt til et job ved siden af. Forestil dig hvis man bad Robert Skov tage vagter i Føtex mellem bundesliga-kampene – det ville næppe gå stille af.

Det er lidt ligesom med al den der “equal pay”-snak omkring kvindefodbold – bare uden hype-toget og multinationale sponsorater. Forskellen er dog, at de danske håndbolddamer reelt vinder ting. Typisk.

Løn-lotto: Velkommen til klubkarrusellen

Hvis du tror, at lønnen i håndbold bare er noget, man ‘vokser’ ind i som talent, så tænk igen. Det er lidt mere a la: Find den rigtige klub, på det rigtige tidspunkt, med den rigtige agent – og så skal du nok få brød på bordet og proteinbars i tasken.

Eksempel: Rasmus Lauge – tidligere FC Midtjylland, landsholdet og tysk liga – hoppede til ungarske Veszprém og gik fra en årsløn på cirka 1,35 millioner til omtrent 2 millioner. Ikke en lille opjustering for en mand, der bruger sin arbejdstid på at kaste med harpiks og holde tyskere væk fra feltet.

Hvis du vil have endnu mere indsigt og kolde tal på bordet, så tjek den her grundige analyse af, hvad tjener en håndboldspiller – den går i dybden med både topnavne og gennemsnitstrækkere (ja, det er faktisk et ord nu).

En kamp om talent – og kontanter

Det er også hele pengecirkusset omkring de store klubber, der driver konkurrencen op. Når FC Barcelona Handball eller Paris Saint-Germain Bankkonto kaster millioner efter en dansk bagspiller, så bliver Skjern altså nødt til at nikke anerkendende og erkende, at de ikke har helt samme mønt i madkassen.

Og det er dér, vi ser en af de vildeste realiteter: De største danske spillere er markant mere værd i udlandet. Fordi de bringer effektivitet, vindergen og solid kostpyramide med sig – og det er der mange europæiske klubber, der har kronede kroner klar til at betale for.

Så næste gang, du ser Niklas Landin hive en bold ud af målhjørnet som om det var en løs sok i vasketøjskurven, så husk lige, at han ikke bare gør det for æren. Det er også for en årsløn på den pæne side af 7-8 millioner danske kroner.

Og ja – det er stadig mindre end hvad en bænkvarmer i Premier League får. Men hey, har du nogensinde set nogen med knæbind og harpiks spille den slags bold? Det er en særlig kunst.

… Og så alligevel, det kræver nok også en vis evne at få røde kort i FIFA uden at spille offline.

Udgivet
Kategoriseret som Default